Kambodža 7.11. - 7.12.2016

Phnom Penh

Hlavní město Kambodži se od ostatních vesnic liší snad jenom množstvím lidí a hlukem. Na nábřeží v centru města stojí královský palác obklopený parky a promenádou, kde to (hlavně v noci) prostě žije. Kromě velkého množství chrámů, trhů a dalších památek se zde nachází Killing Fields muzeum, připomínka hrůzovlády Rudých Khmérů.

Koh Rong Samloem

Na tento ostrov jsme přijeli pomáhat s výstavbou eko-guesthousu, což v tomhle případě znamenalo využití všeho, co lze na ostrově najít, tedy naplaveného dřeva, polystyrenů, plastů a odpadu obecně. Ostrov je jedna velká džungle s několika přístavníma vesničkama. Hlavním zdrojem obživy je rybaření a většina nezbytných surovin se dováží z pevniny. Všechno začína fungovat s východem slunce a chvilku po jeho západu ostrov ztichne. Je tu dokonce škola, i když khmérský vzdělávací systém se od našeho značně liší. Děti si ráno navlíknou uniformu a jdou na hodinku do malotřídky, kde je čeká celkem 45 minut khmérštiny a angličtiny. Vše ostatní je už naučí rodiče a život...

Podél Mekongu

Cestou po Kambodži jsme rozhodně nemohli vynechat bájnou řeku Mekong. I když jsme věděli, že je to řeka nebývalých rozměrů, stejně nás svou šířkou překvapila. Abychom se dostali co nejblíž, využili jsme služeb místního kocábko-kapitána pro jízdu 50km proti proudu a zase zpět. Řeka je domovem ohrožených mekongských delfínu. Potvory nám ale pořád utíkaly a na míň než 50 metrů nás k sobě nepustily.

Severem Kambodži

Touláme se a poznáváme sever Kambodži. Tapioková pole, rýže, obří jackfruity a domky na kuřích nožkách jsou prostě všude. A taky cedule „danger mines“. Khmérové jsou milí, ale stejně jako Indové si s ekologií nedělají hlavu. Dopil jsi lahev? Tak ji zahoď tady do lesa. Cože, vy rozděláváte oheň pomocí dřeva? Ale já mám přece v kapse kus gumy! Všechno balí dvojitě, koupíte si balení tyčinek, rozděláte ho a v něm každá tyčka zabalená sólo. Vsadím se, že kdyby měli lentilky, zabalí každou zvlášť. Přes tyhle malé nedostatky je však krajina kouzelná:)

Siem Reap

Městečko na severozápadě je známé predevším jako výchozí místo pro návštevu rozvalin Angkoru (komplex chrámů z 12. století). Díky tomu je plné turistů a uvědomělých khmérů, kteří rozjíždějí své malé podnikání. Návštěva chrámu? Narodní park? Muzeum? Všechno je tu pro cizince za 20$. Kromě božského Angkoru jsme prozkoumali i město a jeho okolí, a jak? No na našich nových prckoletech!

Sihanoukville

Naše první setkání s khmerskou kulturou proběhlo v tomto přímořském letovisku. Lidé tu umí překvapivě dobře anglicky, dokonce i děti - moc pěkně tu mají nacvičenou zejména frázi: „Hello Sir, one dollar!“ Všichni tu jezdí na motorkách, včetně malých školáků. Na jedné motorce sedí průměrně 3 lidi, čtyřčlenná rodina a pes na dvoumístné Hondě tu není nic neobvyklého. Jo a svítit se tu nesmí, za to prej dostane neznalý zápaďák pokutu. Před policajty nás varoval i pán v půjčovně: „Avoid main street, guys!“ říkal. Sotva jsme vyjeli už na nás pecky pískají a mávají stopkou...ale měli jsme štěstí (a nic protizákoného v kapsách), tak nás po prohlídce nejen našich peněženek pustili bez pokuty. Jinak jsou tu krásné pláže, dobré pivo, třtinové šťávy a šikovní řemeslníci ( švec tu Vojtovi spravil během minuty boty za 2000 rielů (asi 12 Kč).



Další fotky (a v plné kvalitě) zde.

Itinerář cesty v PDF k prohlédnutí zde.